زدن خسرو شکیبایی هدیه تهرانی کارگردانی محصول

زدن: خسرو شکیبایی هدیه تهرانی کارگردانی محصول فرهنگ ایران فرهنگ و هنر سینما

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی باز شد ، نیما&quot، پای دلار 7500 تومانی به &quot

شنیده‌ها از این حکایت دارد که بعضی واردکنندگان گروه سوم کالایی رایزنی‌هایی را جهت دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند. 

باز شد ، نیما&quot، پای دلار 7500 تومانی به &quot

پای دلار 7500 تومانی به "نیما" باز شد

عبارات مهم : بازار

شنیده ها از این حکایت دارد که بعضی واردکنندگان گروه سوم کالایی مشورت هایی را جهت دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند.

با وجود ابهاماتی که در رابطه با قیمت رقابتی ارز در سامانه نیما جهت گروه سوم کالایی وجود داشت، خبرها از این حکایت دارد که دلار تا ۷۵۰۰ تومان در معاملات این سامانه قیمت خورده است.

به گزارش ایسنا، در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) مجموع صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین شده است می توانند ارز را مورد معامله قرار دهند؛ به طوری که صادرکنندگان، ارز ناشی از فروش خود را در سامانه به مشتریان خود که واردکنندگان هستند به فروش می رسانند که البته هر دو از کانال صرافی ها و بانک ها این کار را انجام می دهند.

باز شد ، نیما&quot، پای دلار 7500 تومانی به &quot

در ابتدای راه اندازی سامانه نیما(اواخر فروردین ماه)، حدود ۸۰ درصد ارز ناشی از صادرات واردسامانه شده است و واردکنندگان نیز بدون اولویت بندی ارز خود را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تهیه می کردند. ولی به مرور با توجه به رانت هایی که جهت واردکنندگان ایجاد و حجم زیادی ثبت سفارش در این مورد انجام شد، مسئولان تصمیم به اولویت بندی کالاهای وارداتی جهت دریافت ارز گرفتند و از سویی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا را از واردات ممنوع کردند.

بر این اساس گروه اول یعنی کالاهای اساسی و دارو و در مجموع کالاهای حیاتی عمدتا با درآمد ارزی ناشی از نفت تامین ارز شده است و حدود ۳۸۰۰ تومان قیمت دارد است و فاصله آن با دلار رسمی را دولت در قالب یارانه پرداخت می کند. ولی گروه دوم که واردکنندگان مواد اولیه کارخانه ها و کالاهای مهم هستند، ارز مورد نیاز خود را از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین می کنند که در ابتدای اجرای سیاست تازه ارزی(۲۱ فروردین ماه) ۴۲۰۰ تومان بود و به حدود ۴۳۵۰ تومان رسیده هست. ولی گروه سوم آن دسته از کالاهای غیرضروری هستند که ارز آن از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و صادرکنندگان خرد تامین می شود.

شنیده‌ها از این حکایت دارد که بعضی واردکنندگان گروه سوم کالایی رایزنی‌هایی را جهت دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند. 

گروه سوم ماجرای خاص خود را داشتند؛ به طوری که از ابتدا قرار بود طبق ابلاغیه معاون اول مدیر جمهوری ارز این بخش از صادرکنندگان وارد بازار بورس شده است و با ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت رسمی و بر مبنای معادلات بازار مورد معامله قرار دهند. ولی طولی نکشید که با مشورت های انجام شده است از جمله اتاق بازرگانی ورود ارز این بخش به بورس منتفی و به سامانه نیما وارد شد. بنابراین اکنون تمام ارز صادرکنندگان در سامانه نیما گردش می کند. ولی در شرایطی قیمت مشخص شده است جهت معاملات در سامانه نیما اعلام نشد و اخبار از این حکایت داشت که احتمالا با همان قیمت رسمی انجام می شود که تازه ترین اخبار دریافتی حاکی از آن است که دلاری که در سامانه نیما جهت گروه سوم مورد معامله قرار می گیرد تا حدود ۷۵۰۰ تومان قیمت خورده هست. البته یک قیمت رقابتی بوده و بر مبنای بازار آزاد شکل می گیرد و می تواند حتی از این رقم نیز بالاتر باشد.

هر چند که بانک مرکزی و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ کدام تاکنون قیمت مورد معامله گروه سوم کالایی در سامانه نیما را اعلام نکرده و در رابطه با آن توضیح نداده اند، ولی در هر صورت این قیمت ۷۵۰۰ تومان با قیمت ۴۳۰۰ تومان تفاوت قابل توجهی داشته و شنیده ها از این حکایت دارد که بعضی واردکنندگان گروه سوم کالایی مشورت هایی را جهت دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند. این در حالی است که در حال حاضر دلار در بازار آزاد تا بیش از ۸۰۰۰ تومان قیمت می خورد که تا قیمت ۴۳۵۰ تومان بازار رسمی تا ۳۶۵۰ تومان اختلاف داشته و این اختلاف قیمت در مدت گذشته موجب ایجاد تخلفاتی در دریافت ارز وارداتی شده است است.

معاملات ارزی جهت گروه سوم کالایی بر اساس دو روش انجام می شود؛ در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی است صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت کشور عزیزمان ایران به واردکننده واگذار می کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم بعد از طی مراحل ثبت سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می کند. این روش از روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه اجرایی شده است است.

باز شد ، نیما&quot، پای دلار 7500 تومانی به &quot

در روش دوم که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیماست صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه اقدام می کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده است با اولویت سوم، به خرید ارز با قیمت اعلام شده است اقدام می کند. بعد از خرید و تسویه با صادرکننده، صراف بایستی به فروش ارز خریداری شده است به متقاضی خرید ارز (واردکننده) جهت واردات ثبت سفارش شده است اولویت سوم اقدام کند.

واژه های کلیدی: بازار | صادرات | واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz